استمپر

استمپر محصولی واسطه ای در تولید سی دی یا دی وی دی می باشد که اطلاعات مربوط به دیسک خام یا پر شده بر روی آن حک می گردد. با توجه به این مساله که دقت ثبت اطلاعات در حد نانومتر می باشد ، ساخت استمپر نیازمند بکار گیری فن آوری پیشرفته­ ای می باشد که تنها در ده کارخانه در سطح دنیا موجود می باشد که کارخانه می دیسک یکی از این کارخانه ها است.

همان طور که از نام استمپر ، مهر= Stamper مشخص است این قطعه به صورت یک مهر عمل می نماید . برای تولید این محصول ، همزمان با تزریق ماده اصلی دیسک فشرده ( پلی کربنات )، اطلاعات مورد در خواست مشتری که شامل فیلم ، نرم افزار ، بازی و … می باشد به صورت اطلاعات باینری ۱۹۰ بر روی یک قطعه فلز نیکل ثبت و تشکیل می گردد که دقت این اطلاعات ثبت شده در حد نانو متر می باشد.

استمپر

استمپر

 

به عبارت دیگر ، از روی نسخه اصلی مورد نظر جهت تکثیر ،قطعه ای صنعتی ساخته می شود که از این پس نقش قالب را داشته و سی دی یا دی وی دی که از روی آن ساخته می شود از لحاظ محتوا دقیقاً خصوصیات این استمپر و در واقع خصوصیات فایل Master را دارا ست . بنابراین تعیین اینکه یک سی دی یا دی وی دی پس از تولید خام باشد و یا پری ریکورد به استمپر آن بستگی دارد و این بدین معنی است که استمپر دی وی دی و سی دی های خام بدون اطلاعات و دیتا بوده ولی استمپر دی وی دی و سی دی های پری ریکورد حاوی اطلاعات و دیتای مورد نظر مشتری می باشد.

فرایند تولید استمپر به حداقل مدت زمان ۴ ساعت نیاز دارد ولیکن به دلیل فقدان این فن آوری در کشور در سالیان قبل، فایل مورد نظر می بایست به یکی از کشورهای دارای فن آوری ساخت استمپر ارسال و پس از ساخت از طریق پست عودت داده می شد که در بهترین شرایط و در صورت ارسال فایل به یکی از کشورهای دبی یا ترکیه و مشروط بر تولید سفارش در همان روز ، فرآیند مذکور نیازمند حداقل ۴ روز کاری بود. این نکته نیز شایان ذکر است که به دلیل آنکه استمپر قطعه بسیار حساسی می باشد، لذا ممکن است در هنگام حمل و نقل و یا در فرآیند تولید دیسک دچار آسیب شود که در چنین شرایطی تمامی مراحل می باید از ابتدا انجام شود که نتیجه آن طولانی تر شدن زمان تهیه و تولید استمپر می باشد.

پلی کربنات

پلی کربنات Polycarbonate از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک است؛ و به گستردگی در زمینه‌های قالب سازی و تغییرات حرارتی کاربرد دارد. این نوع پلاستیکها به گستردگی در صنایع شیمیایی نوین کاربرد دارند از انواع آن میتوان به پلی کربنات تخت اشاره گرد

موارد مصرف پلی کربنات

در صنایع اتومبیل جهت تزئینات داخلی خودرو، ساخت داشبورد و متعلقات آن، ساخت سپر و پانلهای داخلی و شیشه‌های چراغ اتومبیلهای مدرن، در صنعت تولید هولوگرام در مرحلهٔ ریکمباین در ساخت مستر شیم نیکلی، در صنایع بهداشتی و پزشکی جهت ساخت بطری‌های شفاف برای بسته‌بندی مواد غذایی و داروئی، ساخت انواع عینکهای طبی و صنعتی و همچنین تهیه لنزهای چشمی در رنگهای مختلف، لوازم دیالیز، آندوسکوپی و انتقال خون و ساخت آمپول بدون سوزن، در صنایع برق و کامپیوتر جهت ساخت کانکتورهای الکتریکی، لوازم الکتروتکنیک، ساخت دیسک های فشرده ، دی وی دی ها و سی دی ها ، تزئینات و پوشش کامپیوترها، و در صنایع ایمنی جهت ساخت کلاه ایمنی، عینک‌های ایمنی، ماسکهای گاز و پوشش‌های محافظ و همچنین در صنایع نظامی جهت ساخت شیشه‌های مقاوم جلوی هواپیماهای شکاری و ساخت شیشه‌های ضدگلوله کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوزده − 16 =

فهرست